Graffiti scena
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Graffiti scena

SwE o GraFFitima :)
 
PrijemLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 Shta je to Graffit?

Ići dole 
AutorPoruka
hali




Broj poruka : 105
Datum upisa : 02.09.2008

Shta je to Graffit? Empty
PočaljiNaslov: Shta je to Graffit?   Shta je to Graffit? EmptyPet Sep 19, 2008 4:33 pm

Šta su to graffiti?

Prije nekog vremena sam na televiziji u jednoj tinejdžerskoj emisiji gledao kako se govori o grafitima u Gradišci. Žao mi je što signaI te televizije dopire i do Banjaluke, pa su i ovdašnji gledaoci mogli vidjeti tipican primjer neprofesionalnog novinarstva i iskrivljenog pogleda na kulturu grafita. Naime, o grafitima su govorili potpuno neupu?eni ljudi, a kroz celu emisiju se nije mogao videti niti jedan pravi grafit, vec svakakvi natpisi po zidovima Gradiške koji su gledaocima predstavljeni kao grafiti. Vidjevši da i u Banjaluci postoji velika doza neupucenosti u vezi ove "zidne umjetnosti" koja neminovno dovodi i do negativnih predrasuda, odlucio sam da napišem ovaj tekst.

Jedina njegova svrha je da citaoca ovih redova ubijedi da grafiti jesu umjetnost i da u njegovoj glavi postavi granicu izmedju obicnih žvrljotina tipa "Jelena, volim te" i "Srbija do tokija" i grafita koji su rezultat velikog truda osoba koje žele da iza sebe ostave nešto lijepo.

E sad, šta su to žvrljotine, a šta grafiti? Da krenemo ispocetka. Grafiti se i jesu izdvojili iz žvrljotina. I to onih koje su predstavljale odraz socijalnog stanja ljudi koji su ih crtali, a iskljucivo u siromašnim crnackim cetvrtima i nehumanim gradskim sredinama. Njima se izražavao bunt, bande su njima obilježavale svoju teritoriju a uskoro su ih prihvatili mnogi koji su ostavljali svoje potpise po željeznickim stanicama i ružnim zidovima. Vremenom su ti natpisi dobijali boje, da bi se lakše pro?itali, bili vidljiviji. Slova su poprimala nove, dotad nevidjene oblike, postajala stilizovana da bi, na kraju, grafiti izgubili onu primarnu funkciju obilježavanja teritorije, zadržali funkciju izražavanja poruke i dobili jednu veoma bitnu funkciju, a to je uljepšavanje sredine. Od tada su crtaci grafita bili cijenjeni jedino po izgledu crteža koje iza sebe ostavljaju, a ne iz koje su bande ili koje cetvrti. Tada su se razdvojile "žvrljotine", kako ih ja nazivam, pisane obicnim slovima, koje su i dalje služile samo za izražavanje poruka, i graffiti, crtani u bojama, i stilizovanim slovima, kasnije i slikama, koji su mogli da sadržavaju poruke, ali su uglavnom bili "lžart pour lžart", ili umjetnost radi same sebe, radi ljepote. I danas kada se na engleskom govornom podrucju spomene rec "graffiti", zna se da se to odnosi na prave grafite, a ne na obicne natpise. Ti, pravi graffiti, su se, pod istim imenom, u ostatak svijeta prenijeli u iste takve ili sli?ne urbane sredine u kojima su i nastali. Opet su nastajali iz bunta protiv dehumanizovanog okruženja u kojem su se nalazili oni koji su ih crtali. Opet su crtani iz potrebe da se uljepša sredina.

Samo, na srpskom jeziku postoji ta jezicka zabuna gdje se svi natpisi na zidu, bilo koje vrste, nazivaju grafitima, što nikako nije ispravno. Kada bi svi gradjani shvatili to, vjerujem da bi se njihov stav o grafitima u mnogome promijenio.

Ipak, bitno je pomenuti da je velikom broju crtaca bitna "akcija", crtanje na nedozvoljenim mjestima, pri cemu grafit treba napraviti što brže, na što vidnijem mijestu, da bude što ljepši a da pri svemu tome crtac ostane neprimje?en od strane organa reda i zakona! Usljed takvih nepovoljnih uslova crtanja ilegalnih grafita svaki crtac bi sebi trebao postaviti odre?enu granicu koju on ne bi smio preci ako želi da mu djelo ispuni osnovni uslov, a to je, opet, ljepota. Postoje mnogi koji svjesno prelaze tu granicu i prave grafite samo radi akcije a ne zbog njihovog izgleda. Oni se, po meni, svrstavaju u red gorepomenutih ciji su radovi oznaceni kao žvrljotine i ruglo na fasadi.

Mislim da bi se taj problem lako mogao riješiti. Dovoljno je da ljudi iz uprave grada Banjaluke shvate da se energija mladih crtaca u ovom gradu može vrlo lako kanalisati u svrhu uljepšavanja grada, na taj na?in što bi odredili neke zidove na kojima bi se moglo legalno crtati. Time bi se smanjio problem ružnih zidova na sledeci nacin: Ako bi se odobrilo legalno iscrtavanje takvih fasada kojih u gradu ima na pretek (mislim na oronule ili jednolicne fasade socrealistickih objekata izgradjenih za vrijeme bivše Jugoslavije) one bi postale sveže, koloritne, interesantnije i humanije, a samim tim ne?e više biti ilegalnih grafita koji, ponekad, i uružnjavaju fasadu. U Banjaluci postoje dva takva mjesta ali su nedovoljna, jer dolazi do situacije da se nerprestano crta preko tudjih grafta. Naravno, za dodijelu takvih zidova potrebna je inicijativa, koje za sada nema. Za kraj cu navesti dva primjera u našem gradu iz kojih se vidi sva korist legalnog crtanja. Prvi je organizacija prvog "Graffiti party-ja" u Banjaluci od strane Udruženja Nezavisnih Stvaralaca Geto u Parku Mladen Stojanovic, na zidu na kojem se od tada legalno crta. Drugi je taj da je Osnovna škola Borisav Stankovic u maju prošle godine dozvolila polaznicima graffiti radionice Mobilnih kulturnih kontejnera, jedne putuju?e organizacije koja je tada bila u Banjaluci, da se iscrta nekoliko zidova na igralištu te škole. Svi grafiti su tom prilikom uklopljeni tako da cine dve vece recnice u kojima piše: "Moj pogled na umetnost" i "The whole world is my homeland" ili, u preovdu: "Cijeli svijet je moja otadžbina" Ovo je ujedno i preporuka citaocima koji nisu imali priliku vidjeti te zidove da ih pogledaju, a oni koji su ih vidjeli morali su sami shvatiti o cemu pricam!
Nazad na vrh Ići dole
https://graffiti-pop.forumsr.com
 
Shta je to Graffit?
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Graffiti scena :: Graffiti-
Skoči na: